Yasak bitti! Bugün yeni dönem başlıyor!

Yasak bitti! Bugün yeni dönem başlıyor!
01.06.2020 09:23:23
A+
A-
   

Corona virüsüyle mücadele kapsamında 29 Mayıs Cuma günü saat 24.00 itibariyle Kocaeli dahil 15 ilde başlayan sokağa çıkma yasağı, bu gece saat 24:00’te sona erdi.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

1 Haziran 2020 itibariyle başlayan normalleşme ile birlikte birçok yasak kalktı. Bu kapsamda şehirler arası seyahat sınırlaması sona erdi. 1 Haziran itibariyle restoran, kafe, pastahane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler, belirlenen kurallar çerçevesinde saat 22:00’ye kadar hizmet verebilecek.

BAR PAVYON AÇILMAYACAK

Bar, pavyon, meyhane, gece kulübü gibi eğlence mekanları ile nargile kafelerin yasağı ise sürecek. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran itibariyle normal mesailerine başlıyor. Kreşler ve gündüz bakım evleri de 1 Haziran itibariyle hizmet vermeye başlıyor. 20 yaş altını kapsayan sokağa çıkma yasağı 18 yaşa çekildi. 0-18 yaş grubunun tamamı sadece çarşamba ve cuma günleri, 14:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

MÜZE, PLAJ, KÜTÜPHANELER AÇILIYOR

65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı devam edecek. Bu yaş grubundakiler pazar günleri 14:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran itibariyle açılıyor.

HİPODROMDA YARIŞLAR DEVAM EDECEK

Hipodromların 10 Haziran’da açılmasıyla Türkiye Jokey Kulübü at yarışı oynatmaya devam edecek.

SÜRÜCÜ KURSLARI AÇILIYOR

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri, sürücü kursları hizmet vermeye başlayabilecek. Hayvan satış yerleri de açılabilecek.

SPOR TESİSLERİ

Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler 00:00’a kadar hizmet verebilecek. Açık havada oturma alanları bulunan mekanlarda, saat 00:00’da sona erdirilmesi şartıyla konser düzenlenebilecek.

Son Güncelleme: 02.06.2020 12:24
YORUMLAR

  1. Avatar İbrahim Kardaş dedi ki:

    65 yaş üstü 6 milyon vatandaşa sizin kastınız nedir ? Yoksa onları yavaş yavaş öldürmek mi istiyorsunuz. Bu insanların güneşe ve oksijene ihtiyacları var. Bu insanların bir çoğunda rahatsızlıklar var, kalp şeker romatizma…bu hastalıklar için mutlak yürümek oksijen almak gerekiyor. Aldığınız yasaklar artık sıkıntı yaratıyor.