Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Eğitim-Sen’den iş bırakma kararı!

İstanbul’un Eyüp ilçesinde özel bir okulda görev yapmakta olan İbrahim Oktugan isimli öğretmen bir öğrenci tarafından hayatını kaybetti. Yaşanan olayın ardından Eğitim-Sen açıklama geldi. Sendika yaptığı açıklamada, 10 Mayıs Cuma günü tüm okullarda iş bırakacağını duyurdu. 

İstanbul'un Eyüp ilçesinde özel

İstanbul’un Eyüp ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli olan ancak çalışmak durumunda kalan İbrahim Oktugan isimli öğretmenin öldürülmesi Türkiye’nin gündemine oturdu. Yaşanan olaya birçok kişi tepki gösterirken, Eğitim-Sen de iş bırakma kararı aldı. Sendika cuma günü yapacağı eylemin öncesinde ise yarın TBMM’de siyasi partileri ziyaret ederek, basın açıklaması düzenleyecek. Eğitim-Sen 10 Mayıs Cuma günü de ülke genelinde iş bırakacak. Kocaeli Eğitim-Sen Şubesi de Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün önüne giderek basın açıklaması yapacak.

Eğitim-Sen’in Kocaeli Şubesi’nden yapılan açıklamada; “İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli öğretmen İbrahim Oktugan bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmiştir.

ŞİDDET, OKULLARI VE ÖĞRETMENLERİ HEDEF ALMIŞTIR

Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusunun uzun süredir okullarımızı da sarmalamış olması çok sayıda meslektaşımızın şiddetin hedefi haline gelmesine neden olmaktadır. Öncelikle kabul etmek gerekir ki okullarımızın sık sık şiddet haberleriyle gündeme gelmesinde başta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olmak üzere tüm yetkililerin, hatta toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğu vardır. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında yer alan şiddet olgusu, eğitim kurumlarını, okullarımızı ve öğretmenlerimizi de hedef almış durumdadır.

“CİMER, VELİLERİN SOPASINA DÖNÜŞTÜ”

Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Bugün bir eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi, ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarda eğitim sisteminde yaşanan olumsuzlukların temel nedeni olarak öğretmenleri göstermesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli/öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur.

Yıllardır yaptığımız tüm uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle dün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, maalesef bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yap boz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

“EĞİTİMCİLERİ HEDEF ALAN UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN”

Okullarda yaşanan şiddetin ve eğitim emekçilerine yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Okulda şiddet olaylarının son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz.

Eğitim emekçilerinin, başta MEB olmak üzere eğitim sendikalarının ve tüm toplum kesimlerinin desteğini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı olmalıdır” ifadelerine yer verildi.