Kocaeli’de kaç öğretmen ve öğrenci koronaya yakalandı?

Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan yeni eğitim öğretim yılının 3. haftasını geride bırakırken okulların durumuna ilişkin bir açıklamada bulundu. Erkan, “Bugün geldiğimiz noktada onlarca sınıf karantinaya alınmış, en az 30 öğretmenin ve en az 92 öğrencinin testi pozitif çıkmış, en az 48 derslik kapatılmış durumdadır.”

Kocaeli’de kaç öğretmen ve öğrenci koronaya yakalandı?
24.09.2021 14:26:46
A+
A-
   

Emek Partisi İl Başkanı yeni eğitim öğretim yılının 3. haftasını geride bırakırken okulların durumuna ilişkin bir açıklamada bulundu. Okullardaki tablonun Milli Eğitim Bakanı’nın bahsettiğinden çok başka olduğunu ifade eden Erkan, ‘’ Çocuklarını okula gönderen her velinin fark ettiği gibi okullardaki gerçek tablo ise bambaşka, MEB’ in bahsettiği hazırlıkların neredeyse tamamı sözde kalmış, uygulamada pek çok aksaklık ve çocuklarımızın sağlığını tehdit eden bir umursamazlık söz konusudur. Pandeminin başından bu yana virüsle mücadeleyi sadece maske, temizlik ve mesafe kurallarına indirgeyen, virüsün yayılmasından vatandaşı sorumlu tutan iktidar; bugün milyonlarca öğrencinin gittiği okullarda da aynı yaklaşımla kendi üzerine düşen hiçbir önlemi almamıştır. Kocaeli’ de binlerce öğrencinin eğitim gördüğü sınıfların mevcudu ortalama 35-40’dır. Derslik sayıları arttırılmamış, öğretmen atamaları yapılmamıştır.

48 DERSLİK KAPATILMIŞ DURUMDA

Okullardaki temizlik personellerinin sayısı yetersiz ve bazı okullarda sınıflar veliler tarafından sırayla temizlenmektedir. Toplu ulaşım seferleri okul çıkış saatlerine göre düzenlenmemiş, yüzlerce öğrenci okul çıkışlarında tramvay ve otobüslerde balık istifi halinde yolculuk etmek zorunda bırakılmıştır. Bugün geldiğimiz noktada onlarca sınıf karantinaya alınmış, en az 30 öğretmenin ve en az 92 öğrencinin testi pozitif çıkmış, en az 48 derslik kapatılmış durumdadır. Okullar pandemi koşullarına uygun hale getirilmediği gibi pek çok okul da hijyen malzemelerinin neredeyse tamamı veliler tarafından karşılanmaktadır’’ dedi.

Aynı sınıfta öğrenciler arasında 10 gün içinde iki pozitif vaka çıktığı takdirde öğrencilerin tamamı yakın temaslı sayılıp evlerine gönderilirken; öğretmenlerin okul dışında riskli bir teması yoksa izlem altına alınarak ders vermeye devam ediyor. Bu duruma da değinen açıklamada ‘’Öğretmenlerin ve öğrencilerin hayatını tehlikeye atan bu uygulamadan vazgeçilmeli, öğretmenler temaslı olma riski altındayken derslere devam etmemelidir’’ ifadeleri yer aldı.

TALEPLER HAYATA GEÇİRİLSİN

Başta Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ nün okullardaki tedbirlerin bir an evvel alınması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada yer alan talepler şu şekilde:

· Okullar düzenli olarak temizlenmeli, temizlik personellerinin sayısı arttırılmalıdır.

· Hijyen malzemelerinin tamamı devlet tarafından karşılanmalıdır.

· Sınıflar mesafe kurallarına uygun düzenlenmeli, her sırada 1 öğrenci oturacak şekilde sınıf mevcutlarının sayısı azaltılmalı, ek derslikler açılmalıdır.

· Mevcut öğretmen sayısı bile yeterli değilken yeni sınıf sayısına uygun öğretmen atamaları hızlıca yapılmalıdır.

· Ders süreleri 30 dakikaya düşürülmeli, sınıflar düzenli olarak havalandırılmalıdır.

· Okullarda düzenli test yapılmalıdır.

· Öğretmen, öğrenci ve okul personellerinin aşılanması hızlandırılmalı; okullarda aşı ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapılmalıdır.

· Öğrencilerin okul çıkış saatlerine göre ulaşım yeniden düzenlenmeli, bu saatlerde ulaşım seferleri arttırılmalıdır.

· Ailelere eğitim masrafları için sosyal destek sağlanmalıdır.

En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 24.09.2021 14:26
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.