Üniversitelerde adrese teslim kadroya tepki!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, rektörlerin görevden alınmasının geçici ve yetersiz bir çözüm olduğuna, kadro ilanlarının yarattığı liyakatsizliğin kalıcı bir şekilde sona erdirilmesini istedi.

Üniversitelerde adrese teslim kadroya tepki!
14.08.2020 13:48:08
A+
A-
   

Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde ve ülkenin kalkınmasında kritik bir role sahip Türkiye üniversiteleri bilimsel başarılarıyla değil, liyakatle bağdaşmayan kadro atamalarıyla kamuoyunda yer ediyor. En son Pamukkale Üniversitesi Prof. Dr. Hüseyin Bağ kadro ilanına sadece eşinin başvurmasını sağlayacak şekilde özel şart koydu. YÖK Denetleme Kurulu Prof. Dr. Bağ’ı görevinden uzaklaştırdı.

LİYAKATSİZLİĞİ TEŞVİK!

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili , rektörlerin görevden alınmasının geçici ve yetersiz bir çözüm olduğuna, kadro ilanlarının yarattığı liyakatsizliğin kalıcı bir şekilde sona erdirilmesi için Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çekti. Tarhan, şunları söyledi: “Üniversitelerde kadro alabilmek için rektörün adamı olmak gerekiyor. Pek çok ilan adrese teslim bir şekilde hazırlanıyor. Konulan özel şartlar nedeniyle kadro ilan edildiğinde aslında kimin o kadroya atanacağı önceden belli. Liyakatsizliği teşvik edip şeffaflığı ortaya kaldıran bu çarpık duruma son vermek gerekli”.

Özel Şartı Kaldıran Kanun Teklifi

Tarhan tarafından 14 Ağustos 2020 tarihinde TBMM’ye sunulan Kanun Teklifi  kayırmacılık ve suistimale yol açan özel şart uygulamasını kaldırarak kadro ilanlarının bilimsel rekabet ve liyakat ilkeleri doğrultusunda yapılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda değerlendirmede bulunan Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “Üniversitelerde suistimalin sona ermesi ve hak eden hak ettiği kadroya atanmasını istiyorsak Yükseköğretim Kanunu’na ‘Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elamanı kadro ilanlarında herhangi bir akademik çalışmaya veya çalışma alanına işaret eder şekilde özel şart konulamaz’ gibi bir cümle eklemeliyiz. Dünyayla yarışabilen üniversite idealine ulaşmanın yolu kaliteyi ödüllendiren bir düzen kurmakla mümkün olabilir ancak. Adrese teslim ilan dönemin kapanması bu hedefe ulaşmamız bakımından çok önemli.”

En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 14.08.2020 13:48
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.