Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Akaryakıt istasyonlarında yeni dönem başladı!

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun (EPDK) kurul kararına göre, bugünden itibaren akaryakıt istasyonlarında yeni bir düzenleme başlıyor. Yeni düzenleme ile birlikte akaryakıt istasyonlarında artık farklı fiyatlar uygulanmayacak. 

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun

EPDK Kurulu kararına göre, bugünden itibaren akaryakıt istasyonlarında yeni bir süreç başlıyor. EPDK’nin düzenlemesi ile birlikte istasyonlarda gerçekleşen satışlarda, farklılaştırılmış olmasına bakılmaksızın aynı türdeki akaryakıtlar farklı fiyatlara satılmayacak.

EPDK’den yapılan açıklamaya göre, 95 oktan benzin ve dizel, ultra force (ultra kuvvet), power (güçlü), fuelsave (yakıt tasarruflu), VMax, VPro” gibi söylemlerinde yer aldığı farklı fiyatlarla ürün satışları gerçekleştirilemeyecek. EPDK tarafından yapılan duyuruda, dağıtıcı lisansı yöneticilerinin farklılaştırılmış akaryakıt satışlarını sürdürebileceği fakat bu özelliklerin fiyatlardaki bir etkisinin olmayacağı açıklandı.

BELİRSİZLİK KALDIRILACAK

EPDK tarafından yapılan duyuruda, tüketici tarafındaki belirsizliklerin ortadan kaldırılması, dağıtıcı ve bayilerin çalışmalarına yardımcı olunmasının hedeflendiği belirtildi.  Türkiye’de yaklaşık 13 bin bayi ile tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçları en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılandığını ifade eden kurum, “Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile akaryakıt bayilerinde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile de akaryakıt dolum terminallerinde kalite izlemesi aralıksız olarak sürdürülmektedir” sözlerine yer verdi.

İZİNLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMADI

EPDK, dağıtıcı lisansı yöneticilerinin yüzde 0,5’i aşmamak kaydıyla akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini ürüne ilave edebildiğini ve bu çalışmada kullanılacak katkı maddelerine ilişkin dağıtıcı lisansı yöneticilerinin EPDK’yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişikliğe gidilmediğinin  altını çizdi.

Kocaeli’deki akaryakıt fiyatları ise yapılan düzenlemenin ardından şöyle; 

Benzin: 43.52 TL

Mazot: 40.99 TL

Otogaz: 20.43 TL