Belediyelere yardım darbesi geliyor!

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde muhalif belediyelerin sayısının artması iktidarı rahatsız etmeye devam ediyor. Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına engellemek için “sosyal yardımları tek elde toplanarak kaymakamlıklar üzerinde yapılmasını” öngören tebliğ yayınlandı…

Belediyelere yardım darbesi geliyor!
26.03.2021 10:28:16
A+
A-
   

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi olarak yayımlanan “Kamu İşletmelerinin Faaliyetlerinin İzlenmesi ve Raporlanmasına Dair Tebliğ”le belediye şirketleri de iktidarın yakın takibine alındı. Tebliğde, kamu sektöründe şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin artırılmasının, bu bağlamda kamu işletmelerinin faaliyetlerinin etkin şekilde izlenebilmesi için konuya ilişkin verilerin toplanması/derlenmesi ve raporlanmasının usul esaslarının belirlenmesinin amaçlandığı belirtildi. Sorumluluğunu yerine getirmeyen belediye şirketleri denetime de tabi tutulacak.

KAMU TÜZEL KİŞİSİ

Mülkiye Başmüfettişi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Danışmanı Mahmut Esen tebliğ ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: “Belediye şirketleri siyasi iktidar/Hükümet adına ticari faaliyette bulunan kamu iktisadi işletmeleri (KİT) gibi değerlendiriliyor. Böylelikle belediyelerin kanunla tanımlanmış olan ‘Belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından belirlenerek oluşturulan, idarî ve malî özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi olduğu’ özelliği gerçeği göz ardı edildi.”

44 AYRI KALEMDE

İhtiyaç sahiplerine değişik isimler adı altında 44 ayrı kalem üzerinden yardımda bulunuluyor. Belediyeler de yardım yapıyor. Yardımların tek elden yapılması ve bunun kaymakamlar üzerinden gerçekleştirilmesi de öngörülüyor. Tüm yardımların tek elden yapılması durumunda, CHP’li belediyelerin yaptığı yardımlar artık görünmeyecek ve bunlar AKP’nin yaptığı yardımlar olarak gösterileceği belirtildi.

 

 

En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 26.03.2021 10:28
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.