Ensar ve TÜGVA'ya kötü haber… İzmit'e örnek olacak karar…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı AKP’li Menderes Türel tarafından 2014 yılında belediye yurdunu TÜRGEV’e tahsis etmişti. Mahkeme söz konusu o kararı iptal etti. İzmit Belediyesi'nde 31 Mart sonrasında Ensar ve TÜGVA'ya yapılan tahsisler gündeme gelmişti. Söz konusu kararın İzmit için de emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Ensar ve TÜGVA'ya kötü haber… İzmit'e örnek olacak karar…
13.03.2020 20:40:22
A+
A-
   

Antalya Büyükşehir Belediye’nde 2014-2019 döneminde CHP Meclis Üyeliği ve Grup Sözcülüğü yapan Songül Başkaya, belediyeye ait öğrenci yurdunun dönemin AKP’li başkanı Menderes Türel tarafından TÜRGEV’e tahsisine karşı çıkarak konuyu yargıya taşımıştı. Yerel mahkeme Başkaya’nın davasını reddederken, 8. Danıştay Dairesi, oybirliğiyle yerel mahkemenin kararını bozdu.

KARAR, BİRÇOK BELEDİYEYE ÖRNEK OLABİLİR

Belediye taşınmazlarının 25 yıla kadar bedelli, bedelsiz tahsisi, kiralanması, dernek, vakıf ve meslek odalarıyla işbirliği, protokol yapma konularındaki meclis yetkilerinin görev süresi boyunca belediye başkanlarına devri Danıştay tarafından hukuksuz bulundu. Danıştay’ın verdiği karar, Türkiye’deki pek çok Büyükşehir ve ilçe belediyesinde meclisten alınan yetkilerle yapılan tahsis ve kiralamaların da hukuksuzluğunu ortaya koymuş oldu.

Mahkeme, belediyenin taşınmazlarının 25 yıla kadar bedelli, bedelsiz tahsisi, kiralanması, dernek, vakıf ve meslek odalarıyla işbirliği, protokol yapma konularındaki yetkilerinin görev süresi boyunca Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’na devri konusunun hukuksuz olduğu Danıştay tarafından da onaylandı.

YEREL MAHKEMENİN KARARINI BOZDU

CHP’li Songül Başkaya, meclisin yetkilerinin 5 yıllığına dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e devrini içeren 12 Ağustos 2014 ve 399 sayılı meclis kararının iptali için yürütmeyi durdurma talebiyle yargıya gitmişti. Ancak Antalya 1. İdare Mahkemesi 18/6/2015 gün ve 2014/1358 esas, 2015/693 sayılı kararı ile Başkaya’nın davasını temyiz yolu açık olmak üzere reddetmişti. Başkaya da davasının takipçisi olup konuyu temyiz etmişti. Danıştay 8. Dairesi 2015/13899 esas ve 2019/12573 karar numarasıyla yerel mahkemenin kararının hukuka aykırı olduğunu kaydederek, oybirliğiyle kararı bozdu.

DANIŞTAY GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Danıştay kararında, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75. maddesindeki yetkiyi hatırlatarak “Meclisin görev süresi boyunca ve meclisi işlevsizleştirilecek biçimde devrinin mümkün olmaması, maddede yer verilen tüm yetkilerin, öncesinde bir anlaşma olmaksızın genel bir biçimde, sınırları belli olmaksızın devrine cevaz veren yasal bir düzenlemenin bulunmaması karşısında, maddede bahsi geçen ve tümüyle meclise ait olduğunda kuşku bulunmayan yetkilerin genel biçimde, muğlak, hangi proje ve anlaşma için kullanılacağı kararlaştırılmaksızın devrine ilişkin meclis kararında hukuka uyarlık bulunmamakta olup, aksi gerekçe ile davayı reddeden mahkeme kararında hukuki isabet görülmemiştir” denildi.

İZMİT’İN DAVALARI SÜRÜYOR

İzmit Belediyesi, geçmiş dönem AKP’li belediye başkanı Nevzat Doğan tarafından, bedelsiz olarak yaptırdığı ve kullanımına tahsis ettiği Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), ENSAR Vakfı ve buna benzer cemaat vakıfları için harcanan miktarı açıklamış, söz konusu tahsis edilen mülklerin tahliye edileceğini duyurmuştu. Söz konusu Ensar ve TÜGVA’ya yapılan tahsislerle ilgili İzmit Belediyesi tarafından açılan davalar devam ediyor. CHP’li yeni belediye yönetimi bu vakıflara yapılan tahsisleri iptal ettirmek için hukuk mücadelesi veriyor.

İZMİT BELEDİYESİ’NİN ENSAR’A TAHSİS ETTİĞİ BİNA
izmitbelediyesibosaharcananmilyonlarinpesinde 2 1561150336

İZMİT BELEDİYESİ’NİN TÜGVA’YA TAHSİS ETTİĞİ BİNA

akp doneminde izmitte ensar ve tugva gibi vakiflar 1561113834

En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 13.03.2020 20:40
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.