Kocaeli Haber- Durhasan’da salep üretimi yapılacak

Kocaeli Haber – Üreticilere ekonomik getirisi yüksek olan alternatif ürünleri yetiştirerek önlerini açan İzmit Belediyesi bu kez salep üretimi için harekete geçti. Durhasan’da deneme dikimi yapılacak salepler için üretici belgesi alındı, birliğe üye olundu

Kocaeli Haber- Durhasan’da salep üretimi yapılacak
24.09.2021 08:56:11
A+
A-
   
Kocaeli Haber- ’te tarımı desteklemek amacıyla kırsalda gelir getirici alternatif ürün yetiştiriciliğini teşvik etmek için bir dizi çalışma yürüten İzmit Belediyesi bitkisi dikecek. Kendi tarım arazisinde 300 metrekare alanda demonstrasyon amaçlı dikim yapacak olan katma değeri yüksek ve nesli tükenmekte olan salepin ’in toprağına ve iklimine uygun olduğuna bakacak.

ÜRETİCİ BELGESİ ALINDI

Gelir getirici alternatif bir ürün olarak kentin tarımına kazandırılması hedeflenen salepin uygunluğunun belirlenmesi halinde üretimi yaygınlaştırılacak. Alternatif ürün yelpazesini genişletmeyi amaçlayan Belediyesi, deneme amaçlı dikimi yapmak için Süs Bitkisi Üretici Belgesi aldı.

MAHALLESİ

Mahallesi Yosunlu Mevkii’ndeki arazide dikimi için Süs Bitkisi Üreticisi Belgesi’ne başvuruda bulunan İzmit Belediyesi, yapılan incelemeler sonrası bu belgeyi almaya hak kazandı. İzmit Belediyesi, Durhasan Mahallesi’nde atıl durumda bulunan ve ardından Tarımsal Üretim Bahçesi’ne çevirerek hayat verdiği bölgede artık resmi olarak süs bitkisi üreticiliği yapılabilecek.

BİRLİĞE DE ÜYE OLDU

Üretici belgesi aldıktan sonra birliğe üyelik için de adım atan İzmit Belediyesi, 7 farklı alt birliği bulunan Türkiye Tohumcular Birliği’ne (TÜRKTOB) alt birliği olan Süs Bitkileri Üretici Alt Birliği (SÜSBİR) üyeliği için başvuruda bulundu. Üyeliği onaylanan belgesini alarak kuruluşun resmi üyelerinden biri oldu ve başlatılan tarım hamlesine yeni bir boyut kazandırdı.
En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 24.09.2021 08:56
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.