Meclis karar verdi! MEDAR ve KOSTÜ ne olacak?

YÖK Başkanı Yekta Saraç bugün bir açıklama yayınlayarak vakıf üniversitelerinin hastane sahibi olması gerektiğini belirtti. Söz konusu karar Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ile MEDAR arasındaki anlaşmayı da olumsuz etkiledi.

Meclis karar verdi! MEDAR ve KOSTÜ ne olacak?
17.10.2020 15:26:03
A+
A-
   

() ile protokol imzaladı. Söz konusu protokol gereği üniversitenin tıp eğitimi MEDAR hastanesinde başlayacaktı. Ancak YÖK Başkanı Yekta Saraç bugün bir açıklama yayınlayarak vakıf üniversitelerinin hastane sahibi olması gerektiğini belirtti. Saraç, “Vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir” dedi.

TIP FAKÜLTESİ BULUNAN ÜNİVERSİTELER…

Öğrencilerin gerekli ve yeterli tıp eğitimi alabilmeleri için teorik dersler dışında, uygulamalı eğitim de alarak sağlık hizmeti sunmalarının gerektiğini bildiren Prof. Dr. Saraç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Tıp Fakültesi bulunan vakıf üniversitelerinin kendi hastanelerine sahip olmasının tıp eğitimi açısından niteliği artırıcı önemli etkileri olacağı, bazı aksamaları ortadan kaldıracağı gerekçesi ile dün Meclisimiz tarafından önemli bir kanuni düzenleme yapılmıştır.

MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Tıp eğitimi açısından çok önemli olan bu yasal düzenleme ile vakıf üniversitelerinin tıp fakültesi kurabilmeleri için kendisine ait hastanesi olma şartı getirilmiştir. Eğitim ve öğretimin niteliğine ve kalitesine sürekli dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile hazırlanan, iktidar muhalefet değerli milletvekillerinin desteği ile Meclisimizde kabul edilen yasal düzenlemeden dolayı müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isteriz.”

ÇÖZÜM NE OLACAK?

Söz konusu karar Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ile MEDAR arasındaki anlaşmayı da olumsuz etkiledi. Konuyla ilgili olarak MEDAR ve KOSTÜ hukukçularının çalışma yaptıkları, hafta başında olağanüstü toplanacakları öğrenildi. YÖK tarafından hazırlanan yeni yönetmelikte vakıf üniversitelerinin sadece bir hastaneye sahip olmasına izin verilecek. Bilindiği üzere MEDAR’ın kentimizde 2 Sakarya’da ise 1 özel hastanesi bulunuyor. Taraflar anlaşma için nasıl bir çözüm bulacak merak konusu.

Son Güncelleme: 17.10.2020 15:26
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.