Sedat Peker: Şevki Yılmaz’a para gönderdim

Yurt dışına kaçan Sedat Peker, yeni yayınladığı videoda Şevki Yılmaz’ın kurduğu okullara para gönderdiğini iddia etti

Sedat Peker: Şevki Yılmaz’a para gönderdim
06.06.2021 10:03:29
A+
A-
   

Sebahattin AydınSuç örgütü lideri olma suçlamasıyla aranan ve yurt dışına kaçan Sedat , yeni bir video daha yayınladı. Peker, bu sabah yayınladığı videoda, Kocaeli’den ile ilgili şeyler de söyledi. Peker, Şevki Yılmaz’ın kurduğu okullara paralar gönderdiğini iddia etti.

ŞEVKİ YILMAZ’A SİTEM

Peker, Şevki Yılmaz’la ilgili şunları söyledi: “Ya hu Şevki Hocam, Atatürk’le ilgili düşüncelerin hariç çocukluğumdan beri senin kasetlerini dinlerim. Cezaevinde yatarken çocuk çoluğumun rızkını dershaneler yapıyorsun, yurt dışından çocuklar gelecek Kuran bülbülü olacaklar diye çoluk çocuğumun parasını yolladım. Ya diyemedin mi ‘Bu adamdan ajan olmaz ben bunu tanıyorum’ diyemedin mi?”

(Bugün yayınlanan videonun 25.45-26.20 dakikaları arasında ilgili bölüm izlenebilir)

ŞEVKİ YILMAZ KİMDİR?

1922 yılında Rize’den İzmit’e göç eden eski Karamürsel Müftüsü Ali Efendi’nin oğlu Şevki Yılmaz; 1955’te İzmit’te doğdu. İlkokulu 1967’de İzmit`te bitirdi. 1973 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Derince Lisesi`ni de dışardan bitirdi. 1974 yılında MSP-CHP koalisyonunda, Adalet Bakanlığı Özel kalemi olarak görev yaptı.

Şevki Yılmaz, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1980 yılında mezun oldu. Fakülte yıllarında Kartal Müftülüğünde Murakıp olarak memuriyet hayatına devam etti. 1982 yılında Avrupa Milli Görüş Teşkilatları Avusturya Bölge Başkanlığı görevine getirildi. Daha sonra 1984 yılında, Avrupa Milli Görüş Teşkilatları’nda 10 yıl sürecek olan tanıtmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. İlk defa, siyasete resmi olarak 1987 yılında Rize milletvekili parti 2.sıra adayı olarak adım attı ancak kazanamadı. 1989 yılında belediye seçimlerinde tekrar aday gösterildi. Refah Partisi bu seçimde ikinci parti oldu.

1991 yılında yapılan milletvekilliği seçimlerinde, Rize`den tekrar aday gösterildi ve % 19.8 oranında oy aldı. 1994 yılında mahalli idareler seçimlerde Rize Belediye Başkanı seçildi.

1995 Milletvekili seçimlerinde, tekrar Rize’den milletvekili adayı oldu. Rize milletvekili olarak mecliste yerini aldı.

1996 yılında kurulan Refahyol Hükümeti sırasında meydana gelen “28 Şubat” 1997 sürecinde Refah Partisi`nden istifa etti.

RP, 17 Ocak 1998 tarihinde kapatıldı. İddianamede adı geçen Şevki Yılmaz da verilen karar neticesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, İbrahim Halil Çelik, Hasan Hüseyin Ceylan, Şükrü Karatepe, Bekir Yıldız, Zeki Başaran, Selahaddin Aydar, Hasan Celal Güzel ve Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte siyasi yasaklılar arasına sokuldu ve bu süreçte Avrupa’ya giderek çalışmalarını orada sürdürdü.

Şevki Yılmaz, 7 yıl sonra 19 Eylül 2004 tarihinde yurda döndü. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Şevki Yılmaz’ın oğlu Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti Kocaeli milletvekili olarak görev yapmaktadır.

En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 06.06.2021 11:32
YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    Niye yasaklılar listesine girdi onu da söyleyin

  2. Kuddusi dedi ki:

    Başiskeledeki tarikat yurtlarının dergahların cemaatlerin beşiği olmasındaki yegane rol alan kişidir.