Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yıldız Entegre’nin zam teklifi yüzde 67’ye çıktı: Sendika grev oylaması yapacak!

Yıldız Entegre ile Ağaç İş Sendikası arasında Şubat ayından beri sürmekte olan görüşmelerde arabulucu süreci de bitti. İşverenin teklif yükselttiği görüşmelerde anlaşma sağlanamazken sendika grev oylaması yapması bekleniyor.

Yıldız Entegre ile Ağaç

Basliksiz 3 1Yıldız Entegre ile Ağaç İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmeleri görüşmesinde arabulucu süreci de sona erdi. Şubat ayında başlayan ve 1,400 çalışanı ilgilendiren görüşmelerin arabulucu sürecinde de anlaşmama sağlanamaması üzerine arabulucu raporunun taraflara ulaşmasının ardından grev oylamasının yapılması bekleniyor. İş veren ve sendika arasında 20 Mayıs’ta gerçekleştirilen görüşme sonrasında Ağaç Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Cengiz Türker gazetemize açıklamalarda bulundu.

“TEKLİFİ YÜZDE 67’YE ÇIKARDI”

Ağaç İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Cengiz Türker yaptığı açıklamada; “Teklif taslağında oransal olarak herhangi bir değişiklik yapmadık. Aynı ilk verdiğimiz gibi devam ediyoruz. Yalnız işveren en son bize söylemiş olduğu yüzde 55 teklifi yüzde 67’ye çıkardı. Bizde o rakamlara anlaşamayacağımızı söyledik. Toplantıyı arabulucu nezdinden bitirdik” açıklamasında bulundu.

“GREVE GİDECEĞİZ”

İşveren işletmelerine grev tebliğinde bulunacaklarını belirten Türker şöyle konuştu; “İşveren grev oylaması ister veya herhangi bir şey yapmak isterse o arada onu yapabilirse yapacak. Yoksa da grev tarihini koyacağız ve 60 gün içinde greve gideceğiz.

GREV KARARINA KADAR BİR TOPLANTI OLABİLİR

Şuan bir anlaşma yok ama anlaşmayacağız anlamına da gelmiyor. Grev kararı alana kadar ya da grev uygulama tarihine kadar bir toplantı olabilir ama anlaşamazsak süreç grev uygulamasına kadar gidiyor. Bu da Kurban Bayramı öncesi veya sonrasına tekabül ediyor.

“BİTEBİLECEK BİR RAKAM YAZDIK”

Bizim vermiş olduğumuz teklif taslağına yakın rakamlara gelmedikleri için bizim bir pazarlık payımız yok. Arada bize göre çok büyük rakamlar var. Pazarlık yapılacak bir rakam değil. Biz zaten günün şartlarında veya Temmuz ayında bize vermiş oldukları iyileştirme adı altında zaten cüzi bir toplu iş sözleşmesi yaptık ve rakam olarak da verdik. Bizim toplu iş sözleşmemiz Temmuz ayında iyileştirmediği için teklif taslağına bitebilecek bir rakam yazdık.

YÜZDE 85 İSTEDİK

Bizden çok aşağı inmemizi isteyince anlaşamıyoruz. Onun için de bizim yazmış olduğumuz rakama yakın bir rakam telaffuz ederlerse pazarlık yapıp bitireceğiz.  Biz yüzde 85 zam istedik sosyal hakların da toplamına yüzde 300 ila yüzde 350 oranında iyileştirme yapılmasını talep ettik. Onların en son teklifi ücretler ve sosyal hakların ikisine de yüzde 67 oldu.”