Kocaeli Haber – CHP’li Karakadılar öğrenci eylemlerine sahip çıktı!

Kocaeli Haber – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Salih Zeki Karakadılar “Üniversiteli gencinin barınamadığı düzende kimse halkın vergisiyle saraylarda barınmayacak” dedi.

Kocaeli Haber – CHP’li Karakadılar öğrenci eylemlerine sahip çıktı!
23.09.2021 12:45:36
A+
A-
   

Haber – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Salih Zeki Karakadılar, günlerdir devam üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma şartları nöbetine ilişkin bir açıklama yayınladı. CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Üniversite Komisyonu’nun günlerdir konuyla ilgili mağdur olan öğrencilerle ilgili çalışmalarını sürdüğünü ifade eden Başkan Karakadılar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

GENÇLER RAZI GELMEZ

“Geçtiğimiz yıl 75 bin 400 öğrenciye ev sahipliği yapan Üniversitesi’nde bu yıl yeni arkadaşlarımız aramıza katıldı. Buhrana dönüşen bu ekonomik krizde canıyla cüzdanı arasında sıkışan vatandaşın, çocuklarını okutması da zorlaştı. Birileri çıkıp her şeyi toz pembe lanse etmeye çalışırken, ailesi asgari ücretle çalışmasına rağmen KYK yurdu çıkmayan, havalandırmasız, yaşam alanı yok denilecek kadar az olan kutudan bozma odalarda fahiş fiyatlarla kalmaya mahkum edilen gençlerimiz bu gidişata razı gelmedi. Türkiye genelinde barınma hakları için nöbet tutmaya başladı. Günlerdir üniversitedeki arkadaşlarımızla mağdur edilen öğrencileri tespit etmeye ve destek olmaya çalışıyoruz.

ÖĞRENCİ BARINAMAZSA

Önce ellerimizden özgürlüklerimizi sonra hobilerimizi, eğlencemizi, sosyal hayatımızı aldılar. Bugün ise temel ihtiyaçlarımıza erişmek bile lüks oldu. Ülkenin bütün kaynakları AKP, Erdoğan ve çevresine akarken bize kalan açlık, yoksulluk ve yurtsuzluk oldu.  Üniversitelerde yüz yüze eğitim başladı ama öğrenciler kalacak yer bulamıyor, artan ev kiraları ve yurt ücretleri nedeniyle barınamıyoruz diyen öğrenciler sokaklarda barınmak için çözüm yolları arıyor. Bu öğrencilere sosyal medyadan destek olunsa da bu işin sorumlularını göreve davet ediyoruz. Öğrencilerin sorunlarına çözüm olarak fahiş ev kiralarının denetlenmesini, yurt ücretlerinin daha makul seviyelere çekilmesini, barınacak yer bulana kadar mağdur arkadaşlara destek olunmasını tüm kamuoyundan talep ediyoruz. Ülkenin üniversiteli gencinin barınamadığı düzende kimse halkın vergisiyle saraylarda barınmayacak.”

 

En güncel Kocaeli haberlerini okumak için ziyaret edin: Kocaeli Haber
Son Güncelleme: 23.09.2021 12:45
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.