Ramazan’da cinsel ilişki günah mı?

Ramazan’da cinsel ilişki günah mı?
22.04.2020 20:54:56
A+
A-
   

Ramazan ayı ile birlikte Müslümanların sormaya çekindiği ve yanlış bildiği konular bulunuyor. Birçok insan ramazan ayı boyunca cinsel münasebette bulunmayı bırakıyor. Günah veya yasak olduğu gerekçesiyle Müslümanlar için çok önemli olan bu ayda cinsi münasebete girmeyi doğru bulmuyor. Ancak durum biraz farklı. Yayılan hurafeler ve yanlış inanışlar dolayısıyla insanlar ramazanda cinsel ilişkiden uzak duruyor. Halbuki İslam’a göre Ramazan ayında cinsi münasebette bulunmanın herhangi bir sakıncası yok. Tabii ki helal kılınan eşlerle olması şartıyla. Diğer türlü zaten her şekilde zinaya giriyor ve ramazan ya da başka herhangi bir ay olması fark etmiyor.

Ramazan’da Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

İslam alimlerinin belirttiklerine göre çiftlere oruç tutmak farz değilse ya da bir mazeretten ötürü oruç tutamıyorlarsa günlük hayatlarını devam ettirmelerinde bir sakınca yoktur. Yalnız unutulmamalıdır ki hem kadın hem de erkeğin oruç tutmalarında bir engel yoksa ve keyfi olarak oruç tutmuyorlarsa imsak vaktinden iftar vaktine kadar cinsi münasebette bulunmaları haramdır. Bunun yanı sıra oruçlu olan çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri hem orucu bozup kaza ve keffaret gerektirmektedir hem de günahtır.

Oruçlu Çiftlerin Münasebeti Nasıl Olacak?

Ramazan ayında oruçlu çiftlerin iftar vaktinden imsak vaktine kadar cinsi münasebette bulunmalarında bir sakınca yok. Dinen caizdir. Ancak sonrasında oruç tutulacaksa mutlaka ama mutlaka boy abdesti diye tabir edilen gusül abdestini almak icap eder. Cünüp olmamak orucun şartlarından olmasa da cinsi münasebet kaynaklı cünüp olunuyorsa gusüllenmek hem kadın hem de erkek için farzdır.

Bakara Suresi Ramazan’da Cinselliği Anlatıyor

Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helâl kılındı. Onlar sizin için, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah, sizin nefislerinize ihanet ettiğinizi bildi. Bunun üzerine tövbelerinizi kabul etti ve sizi affetti. Şimdi artık onlara (eşlerinize) yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazdığı (takdir ettiği) şeyleri isteyin. Fecr vaktinde beyaz iplik, siyah iplikten tebeyyün edinceye (size belli oluncaya, gündüzün aydınlığı, gecenin karanlığından sıyrılıncaya) kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde itikâfta iseniz onlarla (kadınlarınızla) mübaşeret etmeyin. Bu Allah’ın hudududur (yasaklarıdır). Artık ona (yasaklara) yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara işte böyle açıklıyor. Umulur ki böylece onlar takva sahibi olurlar.”

Evli Çiftler Oruçluyken Birbirine Şehvetle Yaklaşırsa Ne Olur?

Boşalma olsun ya da olmasın farketmeksizin cinsi münasebette bulunmak orucu bozar. Yukarıda da söylediğimiz gibi hem kaza hem de keffaret gerektirmektedir. Ancak boşalmanın gerçekleşmediği bazı durumlarda istisnalar da bulunmaktadır. Örneğin cinsi münasebet olmadan sevişmek orucu bozmaz ancak mekruhtur, tavsiye edilmez ve cinsel arzuyla sevişmek orucun sevabını azaltır. Sevgi göstergesi olarak öpüşüp koklaşmakta ise orucun kalitesini düşürecek bir durum yoktur. Eğer öpüşme sırasında eşler birbirlerinin tükürüğünü yutuyorsa oruç bozulur dolayısıyla çok dikkat edilmelidir.

Oruçluyken Cinsi Münasebet Olmadan Boşalma Gerçekleşirse Ne Yapılmalı?

Bu durumda da kişinin orucu bozulur ve günahkar olur ancak yine keffaret gerektirmez ve sadece kaza orucu tutulur.

Oruçluyken Rüyalanıldığında Ne Yapılmalıdır?

İmsak vaktinden sonra rüyalanma yoluyla boşalma gerçekleşirse oruç bozulmaz. Ancak mümkün olan en kısa zamanda gusül abdesti almak gerekir.

Doktorlardan Ramazan’da Cinsellik Tavsiyesi

Doktorlar, İslami kurallara göre belirtilen şartlarda birbirlerine helal kılınan eşlerin cinsi münasebetinde bir problem olmadığı için ramazan ayında da çiftlerin ramazan ayı dışındaki cinsel hayat düzenlerini bozmamalarından yana. Ramazan ayıyla birlikte hem cinsel isteksizlik hem de erken boşalma gibi vakaların daha sık görülmeye başladığını söyleyen doktorlar bunun çiftlerin ramazan ayında cinsi münasebette bulunmalarını günah sandıkları için gerçekleştiğini belirtiyor. Dolayısıyla hem böyle problemler yaşamamak hem de ramazan ayından sonra çiftlerin cinsel hayatlarında problem yaşamalarının önüne geçmek için ramazan ayında da rutinlerini bozmamasını tavsiye ediyor.

 

Son Güncelleme: 23.04.2020 18:06
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.