Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Son toplu idam İzmit Cezaevi’nde yapıldı..! 4 gence toplu infaz!

60 yıl boyunca Yılmaz Güney gibi pek çok ismi ağırlayan İzmit Cezaevi’nde son toplu infaz 29 Ocak 1983’te gerçekleştirildi. 4 arkadaş Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan, Mehmet Kanbur ve Erdoğan Yazgan, Sakarya’da karıştıkları bir kuyumcu soygunundaki cinayet nedeniyle yargılanıyorlardır.

60 yıl boyunca Yılmaz

Yıl 1955. İzmit o yıllarda bugün Vali Konağı’nın bulunduğu bölge ile Baç arasında kalıyor. ‘Yerleşim merkezi’ bu bölge. Bu bölgenin dışında ufak tefek yapılar olsa da, ‘şehir dışı’ olarak adlandırılıyorlar. İşte o yıllarda bugün D-100 Karayolu kenarında kalan bölgede İzmit Cezaevi inşa ediliyor. Kocaeli C Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu olarak adlandırılan cezaevi 60 yıl ayakta kaldı. 4 yıl önce şehir merkezinde kaldığı gerekçesi ile yerine “eğitim kampüsü” inşa edilmek üzere yıkıldı. Cezaevi 60 yıl içerisinde aralarında Yılmaz Güney’in de olduğu pek çok ünlü ismi ağırladı, pek çok acıya tanıklık etti.

İDAM EDİLEN 712 KİŞİDEN 4’Ü

Cezaevindeki en büyük acı ise kuşkusuz günümüzden 36 yıl önce, 29 Ocak 1983’te yaşandı. 4 arkadaş İzmit Cezaevi’nin avlusunda toplu infaz edildi, asıldı. Türkiye’de idam cezası ile öldürülen 712 kişiden sadece 4’ü olan arkadaşların isimleri Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan,  ve Erdoğan Yazgan… Dört genci idama götüren süreç bir kuyumcu soygunuyla başladı. 17 Ocak 1981’de Sakarya Akyazı ilçesinde bir kuyumcu dükkanına giren gençlerle kuyumcu arasında çatışma çıktı. Kuyumcu öldü, Mehmet Kanbur yaralandı. Gençler kendilerine yardım eden Ömer Yazgan, Metin Adil Toraman ve İsmail Gökalp ile birlikte olay yerinden kaçmak isterken; Metin Adil Toraman ile Ali Aktürk de öldürüldü.

BASKINLA YAKALANDILAR

Mehmet Kanbur ve Erdoğan Yazgan yaralı olarak asker tarafından yakalandı. Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan ve İsmail Gökalp ise olay yerinden kaçmayı başardı ancak sığındıkları eve yapılan baskın sonucu yakalandı. Gölcük Askeri Mahkemesi’nde yargılanan gençlerden Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan,  ve  idam cezasına çarptırıldı. İsmail Gökalp’e de yaşı küçük olduğu gerekçesiyle 20 yıl hapis cezası verildi. 29 Ocak 1983’te idam edilen dört arkadaştan biri olan Erdoğan Yazgan o tarihte ailesine bir mektup yazmıştı. Mektup tam 26 yıl boyunca aileye teslim edilmedi. 2009 yılında Devrimci 78’liler Federasyonu’nun çabalarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı arşivlerinden alınarak ailesine verildi.

EĞİTİM KAMPÜSÜ OLDU

İzmit Cezaevi bugün tarihin tozlu raflarında yerini aldı. 1955 yılında inşa edildiğinde kent dışında olmasına rağmen kısa süre sonra İzmit merkeziyle adeta bütünleşen, yanı başına yüksek katlı binalar inşa edilen cezaevi, Kocaelililere çok uzun bir süre mahpusluğu ve dört duvarı hatırlatan, dışarıdan da olsa içeriyi yaşatan ’nde büyük bir eğitim kampüsü inşa edildi. İzmit ve Gazi liseleri bu alana taşındı.