Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TİP Genel Başkanı Erkan Baş Kartonsan’da: Biz sizin söylediğiniz her şeyi yaptıracağımızı ilan etmeye geldik.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş 9 gündür devam eden Kartonsan grevine destek için ilimize geldi. Baş, burada yaptığı açıklamada, “Siz burada direnişe devam ettiğiniz sürece hakkınızı alana kadar sizlerin verdiği, sendikanın verdiği her karar bizim için bir emir anlamına gelir ve biz uygulamakla hükümlüyüz. Ne zaman, nerede yapmak istiyorsanız biz sizin söylediğiniz her şeyi yaptıracağımızı ilan etmeye geldik.” ifadelerine yer verdi.

TİP Genel Başkanı Erkan

Nazim Ozgun Erbulan 1Türk İş’e bağlı Selülöz İş’in örgütlü olduğu Başiskele’de bulunan Kartonsan Fabrikası’nda grev 8 gündür devam ediyor. Ağustos ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Kartonsan’da örgütlü olan 170 işçi için 2 yıllık sözleşme kapsamında 6 aylık dilimler halinde zam talep edildi. Fabrikada ortalama brüt 10 bin 800 lira maaş alan işçilerin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 74 zam isteyen sendikaya karşı Kartonsan yönetimi yıllık yüzde 85 oranında teklif verdi. Görüşmelerde sonuç alınamaması üzerine sendika 22 Aralık itibariyle grev kararı aldı.

TİP KARTONSAN’A GİTTİ

Grevin 9’uncu gününde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP PM Üyesi Hakan Koçak bugün TİP Kocaeli İl Başkanı İsmail Göksu, TİP İl Yöneticileri ile birlikte grev alanına gitti. Selülöz İş Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç, Selülöz İş Kocaeli Şube Başkanı Murat Yürük ve işçiler tarafından karşılanan Erkan Baş ve beraberindekileri Erkan Baş tek tek ellerini sıkarak selamladı.

“SESİNİZİ ANKARA’YA TAŞIMAK İÇİN GELDİM”

Grev alanında konuşma yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Türkiye’de düzen bozuk. Bu bozuk düzen her tarafından patlıyor. O yüzden bizi ancak meclis kürsülerinden izleyebiliyor arkadaşlarımız. Onlar sanıyor ki bağırıyoruz, çağırıyoruz biz hiçbir şey yapmıyoruz. Biz sınıf düşmanımızla karşı karşıya geldiğimizde bağırırız, sınıf kardeşimizle yan yana geldiğimizde sevecen konuşuruz. Bugün burada bulunmamızın bir tane nedeni var. Televizyonda gördüğünüz siyasetçiler genelde greve gelmezler de seçimden seçime gelir ‘biz emekçiden yanayız’ derler Ankara’ya gittiğinde unuturlar. Biz bildiğiniz siyasetçilerden, partilerden değiliz. Ben buraya nutuk atmaya değil Kartonsan işçilerinin durumunu görmeye ve sesini Ankara’ya taşımak için geldim” dedi.

“SÖYLEDİĞİNİZ HER ŞEYİ YAPTIRACAĞIZ”

Erkan Baş, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “TİP, tüm olanakları meclis kürsüsü de dahil, neyimiz var neyimiz yok biz herhangi bir işçi arkadaşımız direnişe başladığı andan itibaren daha önce hangi partiye oy vermiş, cinsiyeti, ırkı bunların hiçbirisine bakmayız. Ortada hakkı için mücadele eden işçi varsa o işçi haklıdır, bütün olanaklarımız da o işçinin mücadelesine feda olsun diyoruz. Siz burada direnişe devam ettiğiniz sürece hakkınızı alana kadar sizlerin verdiği, sendikanın verdiği her karar bizim için bir emir anlamına gelir ve biz uygulamakla hükümlüyüz. Ne zaman, nerede yapmak istiyorsanız biz sizin söylediğiniz her şeyi yaptıracağımızı ilan etmeye geldik.

“BİZ YÖNETİYORSAK HAKKIMIZI ALACAĞIZ”

Sınıf dayanışması eylemle, mücadeleyle yaşar. Buradan o patronları, yanlarında saf tutan iktidarı, yöneticileri herkesi açıkça uyarıyorum: hakkı için mücadele eden işçinin sesini duymadığınız anda bu direniş her yere yayılacak ve Ankara’da meclise taşınacak. O yüzden bu işi uzatmaya gerek yok. Bu işçilerin anasının ak sütü gibi helal olan hakkını verin diyorum. Bu ülkede kriz var. Krizde patronlar zenginliklerine zenginlik katıyor. İşler kötü gittiğinde işçiye ödetiyorsun, iyi gittiğinde cebine atıyorsun. Gerçekten artık bıktık. Türkiye’nin her yerinde aynı şey. Çalışıyoruz, didiniyoruz ancak nefes alabiliyoruz. Biz yönetiyorsak biz bu hakkımızı alacağız.

“KARTONSAN İŞÇİSİ KAZANACAK”

Bunlar istiyor ki işçi el açsın, avuç açsın, fakire fukaraya verelim bereketi arttırır diye bize sanki sadaka dağıtıyorlar. İşçi bir olacak, yumruğunu sıkacak ve hakkı olan ne varsa döve döve alacak. Bunların istediği şey işçilerin dağınık durması, yalnız kalması, çaresiz durmasıdır. Burada hem kendi hakkınız için direniyorsun hem de Türkiye işçi sınıfına bir örnek daha veriyorsunuz. İşçi örgütlendiğinde hakkını er ya da geç alıyor. Bu direnişin, grevin sonuna kadar yanında olacağız. Kartonsan işçisi kazanacak Türkiye işçi sınıfı kazanacak.

“2 YILDA KARLARI ARTMIŞ”

Erkan Baş’ın ardından konuşan TİP PM Üyesi Hakan Koçak, “Selülöz İş SEKA ile doğmuş bir sendika. İzmit işçi hareketinin sembolü olmuş bir sendika. Böyle bir dönemde daha da kutluyorum. Grev hakkının unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde gerçekleştiriliyor grev. Bu tür grevler meselelerin çok daha iyi anlaşılacağı yerler. Kartonsan’ın sitesine baktım; açıkça söylemişler. Geçtiğimiz 2 yılda karlar artmış buna rağmen işçilere haklarını vermekten kaçınan bir patron var karşımızda. Belli ki bu mücadele direne direne kazanılacak” dedi.

Erkan Bas Kocaeli Kartonsan 2 Erkan Bas Kocaeli Kartonsan 3 Erkan Bas Kocaeli Kartonsan