Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ak Partililer bu defa engel olamadı! İzmit’te Nikomedia protokolü imzalandı!

CHP’liler İzmit’te İzmit Nikomedia Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı ile işbirliği protokolü yapabilmesi adına belediye başkanına yetki verilmesini istemişti. Ancak bu teklif, Ak Parti ve MHP’li üyelerin meclis çoğunluğunu kullanarak reddetmişlerdi. Ak Partililer bu defa engel olamadı. Vakıfla 10 yıllık işbirliği protokolü imzalanması kararı ilk meclis toplantısında alındı.

CHP’liler İzmit’te İzmit Nikomedia

İzmit Belediye Meclisi’nin tarihi bir adım atarak, kentin 3 bin yıllık geçmişini gün yüzüne çıkaracak olan Çukurbağ Nikomedia kazıları için önemli bir karar aldığı günlerdeyiz. Meclis, İzmit Nikomedia Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı ile işbirliği protokolü yapabilmesi adına belediye başkanına yetki verilmesini istemişti. Ancak bu teklif, Ak Parti ve MHP’li üyelerin meclis çoğunluğunu kullanarak reddetmişlerdi. Bu durum, İzmit’in tarih ve turizm gelirlerinde önemli bir artış sağlaması beklenen projenin önündeki en büyük engel olarak görülüyordu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in önderliğinde, kentin ikinci bir Efes olma potansiyelini harekete geçirecek adımlar atılmıştı.

ENSAR VE TÜGVA’YLA İMZALANMIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kocaeli Müze Müdürlüğü ile yapılan protokol, Nikomedia Vakfı’nın kuruluşunu ve çalışmalarını resmileştirmişti. Ancak, bu önemli girişim, Nikomedia Vakfı ile yapılacak protokolün Ak Parti ve MHP’nin oylarıyla engellenmesiyle sekteye uğramıştı. Yine de İzmit Belediyesi’nin eski Ak Partili yönetimi döneminde, Ensar Vakfı ve TÜGVA gibi Ak Partili isimlerle ilişkili vakıflara yapılan onlarca yıllık protokoller ve sağlanan ayni ve nakdi destekler akıllarda kalan bir gerçeklik olarak duruyordu. O dönem yapılan 10, 25 yıllık protokoller, sonraki belediye yönetimlerinin adeta hareket alanını kısıtlamış, bu vakıflar tarafından kentin değerli tarihi yapılarının kullanım hakkı dahi el değiştirmişti.

İZMİT’İN GELİŞİMİNE ENGELDİ

Bu kararlar, kent tarihinin yanı sıra, İzmit’in sosyo-ekonomik gelişimine de engel teşkil eden bir tavır olarak değerlendirilmişti. Ancak, 31 Mart yerel seçim sonuçlarıyla İzmit’te yeni bir dönem başlamış oldu. CHP’nin meclis çoğunluğunu ve belediye başkanlığını kazanması ile birlikte, bu tür engellemelerin aşılması ve kentin tarihi mirasının korunarak turizme kazandırılması için yeni bir fırsat doğmuş oldu. Bugün gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında CHP Grubu’nun oy çokluğu ile söz konusu İzmit Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı ile 10 yıl süreyle işbirliği protokolü imzalandı.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Konuyla ilgili konuşan Ak Partili Hayrettin Ünlü, “Geçtiğimiz dönem protokolde vakfa para aktarımı gündemdeydi. Bu sebeple karşı çıkmıştık.” dedi. Yapılan oylama sonrasında karar oy çokluğu ile kabul edildi.

Hürriyet: En güzel cevabı seçimde halkımız verdi!

İzmit’te nezaket havası!

İzmit’te komisyon üyeleri belirlendi!

İzmit’e yeni aquapark

İzmit kreş müdürlüğü resmen kuruldu!

TÜGVA ile protokol iptal edildi!

İzmit’te kadınlar dönemi

CHP’liler İzmit’te çoğunluğu sağladı! Ensar Vakfı protokolü iptal