Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İzmit’teki soruşturmalar belediye lehine sonuçlandı!

İzmit Belediye Meclisi’nde 2023 yılı denetim raporu konuşuldu. Rapor sonrasında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet belediyeye açılan soruşturmaların hepsinin belediye lehine sonuçlandırıldığını duyurdu.

İzmit Belediye Meclisi’nde 2023

İzmit Belediye Meclisi’nde 2023 yılı denetim raporu konuşuldu. Ak Parti Grubu adına Hayrettin Ünlü denetim komisyonu raporuyla ilgili konuştu. Ünlü konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Genel bütçe içinde doğrudan temin ile yapılan işlerin oranı yüzde 10 olması gerekirken yüzde 12,6 olduğu görülmüştür. Belediyemizin 890 milyon lira borcu olduğu görülmüştür. Borçların bütçeye oranı yüzde 72 oranındadır. Gerçekleşen bütçede yüzde 82 oranındadır. 2023 yılında belediyemiz aleyhinde 89 milyon liralık icra işlemi başlatıldığı görülmüştür. Yüklü miktarda avukat ücreti ve gecikme zammı ödenmiştir.

ARAÇ KİRASINA 53 MİLYON LİRA

2023 yılında SMS mesajlarına 1 milyon 453 bin lira ödeme yapılmıştır. Bilgilendirme amacının dışında SMS gönderildiği görülmüştür. 2023 yılında davet usulü ile yapılan 2 ayrı ihale ASOS firması belediyemize 53 milyon lira fatura kesmiştir. Basında yazıldığına göre bu firma İzmit’teki bir firmadan araç kiralayarak belediyemizin fahiş rakamlarla zarar ettiği okunmuştur. Belediye yönetiminin bu konuyu detaylıca incelemesi gerekmektedir.”

DOLAR BAZINDA BORÇ DÜŞTÜ

CHP Grubu adına denetim raporuyla ilgili Yaşar Kardaş konuştu. Kardaş konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Doğrudan temin yöntemiyle yapılan harcamalarımız usulüne uygun yapılmıştır. En az 3 firmadan teklif alınmıştır. İdarenin doğrudan temin sürecinde daha şefaf olması için Çınar uygulaması devreye alınmıştır. Bütün esnaflarımızın katılımı sağlanmıştır. Yüzde 12,6 oranı Kocaeli’deki belediyelerin en düşük oranıdır. 2024 bütçesinde borcumuzun bütçeye oranı yüzde 44’tür. 2018 yılında bu oran yüzde 80’ten fazladır. 2018 yılı borç 38 bin dolardır. 2023 yılında bu borç 27 bin dolardır. Dolar bazında borcumuzun azaldığı görülmüştür.

MESAJLAR ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ADINA

Belediye adına atılan bütün mesajlar şeffaf olunması için atılmıştır. Başta ihaleler olmak üzere müdürlüklerin işleyişleri ve duyurular belediyemizin şeffaflık ilkesi gereği mesajla halkımıza iletilmiştir. Araçlarımızın bakım gideri yıllık 23 milyon liradır. Kiralama yapılsa idi aylık 32 milyon lira ödeme yapacaktır. Araçların satın alınması kararının ne kadar yerinde olduğu bir kez daha görülmüştür. En büyük denetimi seçimlerde vatandaş yaptı. Başkanımıza kavgacı diyorlar ya evet başkanımız kavgacı. Ancak vatandaşın yararı olacak işlerle ilgili kavgacı. Araç satın alımıyla ilgili kavga etti, Cumhuriyet Parkı için kavga etti. Halkımız için kavga etmeye devam edeceğiz.”

HÜRRİYET SORUŞTURMALARI ANLATTI

Son olarak başkan Fatma Kaplan Hürriyet belediye ile ilgili açılan soruşturmalarla ilgili konuştu. Hürriyet soruşturmaların belediye lehine sonuçlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Ben çalışma arkadaşlarımın zaman zaman çok haksız suçlamalarla karşı karşıya kaldıklarını gördüm. Bizler siyasetçiyiz. Bunları kaldırabiliriz. Ancak çalışan arkadaşlarımın, imza atan arkadaşlarımın çok fazla haksızlıkla karşı karşıya kaldıklarını gördüm. Medya organlarında arkadaşlarımın ismen itham edildiği, milyonluk yolsuzluklar yapıldığına dair imalar yapıldı. Bunlar hiç hoş şeyler değildi. Bu 5 yıllık süreçte bize atılan her iftiradan anlımızın akıyla çıktık. Hatırlatıyorum 5 yıl boyunca defalarca basın toplantıları yapıldı.

45 BİN LİRALIK İŞ

Kurulmamış şirkete milyonluk ihaleler verdiniz dediler. Bu sadece 45 bin liralık bir işti. Soruşturma yapıldı. Savcılığa, bakanlığa bildirdiniz. 5 yıl boyunca hiç müfettişimiz eksik olmadı. Bütün iddialarınıza tek tek hesap verdik ve sonuçta 45 bin liralık müzik sınıfı yapım işini milyonluk yolsuzluk gibi gösterme ithamınıza karşı bakan Ali Yerlikaya herhangi bir kamu zararı olmadığı anlaşıldığından sorumlularla ilgili soruşturma izni verilmemesine karar verdi. Yani yaptığımız işin doğru olduğunu, kamu zararı olmadığını, aklandığımızın resmi kanıtıdır. Ben bütün arkadaşlarımın hakkını helal etmesini istiyorum. Bütün meclis adına söz konusu sorumlu arkadaşlarımdan meclis adın özür diliyorum. Bu tür ithamlardan önce sorulmasını, soru önergesi verilmesini talep ediyorum.

LEYLA HANIM FİLMİ SORUŞTURMASI

Yine bir diğer konu Leyla Hanım filmi ve bando hizmeti alımıydı. Personellerimiz günlerce afişe edildi. Sosyal medyalarda isimleri günlerce dolaştı. Sanki milyon dolarlık yolsuzluk yapmışız gibi bir algı oluşturuldu. Bu konularda açılan bütün soruşturmalar Danıştay tarafından kaldırıldı. Bu soruşturmaların haksız ve usulsüz olduğu anlaşılmıştır. Bu ithamlar karşısında ben yine adı geçen arkadaşlarımdan özür diliyorum, iadeyi itibar yapıyorum, haklarını helal etmelerini istiyorum.

ARAÇ KİRALAMA KONUSU

Ve son konu. Yine 5 yıl boyunca en çok üzerinde durduğumuz konu araç kiralamaları. 55 milyon liraya 200’den fazla kamyonumuzu satın alabilecekken ne yazık ki meclis çoğunluğu nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşadık. Ekonomik kriz patladı. Kiralama zorunda kaldık. Sonra bir şekilde sizlerle uzlaşmayı başardık. Araçlarımızı aldık. O araçlar bize 350 milyon liraya patladı. 55 milyon liraya alabilecektik. Eğer o gün araçlarımızı satın alabilseydik kiralamayı konuşmuyor olacaktık.

ONLARCA MÜFETTİŞ GELDİ

Bizi kiralamak zorunda bıraktınız. O gün araçları satın alsaydık bugün araç kiralama konularını konuşmayacaktık. Bizleri büyükşehir belediyesiyle kıyasladınız. Araç kiralama ihalelerini sanki milyonluk yolsuzluk gibi gösterdiniz. Soruşturma açılması için savcılığa verdiniz. En ufak bir dilekçenize bile onlarca müfettiş geldi. Araç kiralamaları ile ilgili alınan soruşturmalardan da aklanmış bulunuyoruz. Herhangi bir kamu zararı olmadığı, suç unsuru bulunmadığı kararlaştırıldı. Soruşturma izni verilmedi. Bu ithamlar karşısında ben yine adı geçen arkadaşlarımdan özür diliyorum, iadeyi itibar yapıyorum, haklarını helal etmelerini istiyorum.”

Hürriyet: En güzel cevabı seçimde halkımız verdi!

İzmit’te nezaket havası!

İzmit’te komisyon üyeleri belirlendi!

İzmit’e yeni aquapark

İzmit kreş müdürlüğü resmen kuruldu!

TÜGVA ile protokol iptal edildi!

Ak Partililer bu defa engel olamadı! İzmit’te Nikomedia protokolü imzalandı!

İzmit’te kadınlar dönemi

CHP’liler İzmit’te çoğunluğu sağladı! Ensar Vakfı protokolü iptal